Taste of Palliative Medicine – I. část

Blog

O životě, boji, křehkosti i bolesti

 

Potkají se paliatři, praktici, internisté, medici, farmaceuti, chirurg a psycholožka na úřadě…

Tohle není pokus o vtip, ale začátek dějin našeho projektu Taste of Palliative Medicine – „Ochutnávka” paliativní medicíny. Ve dnech 26. a 27. ledna se tato multioborová skupina sešla,  aby v zasedací místnosti Krajského úřadu Jihomoravského kraje okusila nejvýznamnější oblasti paliativní péče, inspirovala (se) a měnila.

Mohlo by se zdát, že 48 hodin s umíráním zachutná trpce. Lektoři však nešetřili nadhledem ani elegantně načasovaným humorem.

 

1

Atmosféru prvního dne rozběhli MUDr. Ladislav Kabelka, Ph.D. s MUDr. Jiřím Šedem, Ph.D. Prozradili, jak časné zahájení paliativní péče ovlivňuje kvalitu života v nemoci. Následovala přednáška o komplexní léčbě bolesti v podání MUDr. Lucie Světlákové a MUDr. Pavla Svobody.  Tipy na dávkování opiátů, psychosociálně-spirituální podporu i pravdivá fakta o domácí konopné masti v některých z nás doznívají ještě druhý den.  

V pátek ráno se vrací MUDr. Kabelka s komunikační rozcvičkou a skupinovou výzvou sestavit plán paliativní léčby dle kazuistiky. Probouzíme tělo, startujeme emoce a kdo si ještě nepotykal, dostává šanci. Po kofeinové pauze nastupuje MUDr. Mgr. Magdalena Chvílová Weberová, která svými příběhy o nejmenších bojovnících ovládne i ty nejodolnější limbické systémy v místnosti.

Jihomoravské menu vrcholí s MUDr. Reginou Slámovou a MUDr. Václavem Trmačem. Shrnují systém hospicové péče v Česku, otevřeně diskutujeme o smrti i truchlení. Shodujeme se, že doprovázení umírajících je umění. A jak oba lékaři na závěr dodávají: „…pro který nepotřebujete být doktor.“

Po posledním slidu zazní z řad organizátorů výdech úlevy. Snad si všichni odnesli z Brna víc než jenom propisky.

Pravdu se dozvíme v březnové Jihlavě.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.